zyrandolPo obejrzeniu Wnętrza pięknego barokowego kościoła Pod Wezwaniem Trójcy Świętej można stwierdzić że :

Żyrandol centralny wykonany z odlewów mosiężnych wymaga renowacji . Tak samo żyrandole w obu nawach bocznych .
Te trzy żyrandole pochodzą z tego samego okresu i są wyjątkowo cenne . Prawdopodobnie wyprodukowane w latach 1910-1920 . Cechują się bardzo ozdobną fakturą jak i oryginalnym kształtem . Ich bogate zdobnictwo i dbałość o szczegóły pozwala sądzić że zostały wyprodukowane w bardzo dobrym zakładzie posiadającym własną odlewnię i bogate doświadczenie w zakresie produkcji żyrandoli. Natomiast pozostałe żyrandole mosiężne w stylu Księstwa Warszawskiego są stanowczo za małe (o średnicy około 60 cm) i nie za bardzo korespondują z barokowym wnętrzem .
Są to oprawy współczesnej produkcji nie związane ze stylem trzech pierwszych i nie współgrają ze stylem architektonicznym kościoła .

Naturalnym rozwiązaniem byłby wykonanie replik opraw nawiązujących do żyrandola głównego ale wiązałoby się to z bardzo dużym wydatkiem finansowym Biorąc pod uwagę wykonywanie na nowo form do każdego elementu żyrandola (mam tu na myśli ramiona ,centrum ,łączniki , kolumny ,koronę i aplikacje ). Poza tym wiązałoby się to z tymczasową defragmentacją żyrandola na co ze względów historycznych i konserwatorskich trudno się zgodzić .

Można jednak podejść do tego tematu inaczej biorąc pod uwagę styl architektoniczny kościoła, tradycję, jak i nawiązanie do samego tytułu wezwania Trójcy Świętej. Poza tym muszą być większe i wyższe by wypełnić przestrzeń nad ławkami . Generalnie należałoby wybrać oprawy z odlewów mosiężnych nawiązując do reszty wystroju kościoła , a więc z bogatymi ozdobami o motywach roślinnych .

Chcę zaproponować trzy wzory, które uważam, że były by godne tej świątyni i opisać zalety i braki każdej proponowanej oprawy. Oprawy te są dodatkowo ułożone w grupy w rozbiciu na wielkości i ilość pkt. Świetlnych .
Oprawa Pj 47 212 jest wykonana z odlewów mosiężnych najwyższej klasy z firmy włoskiej Ghidini. Są to odlewy ciśnieniowe cechujące się bardzo wiernym oddaniem szczegółów formy i niezwykle precyzyjnie parametry odlewu. Dodatkowo ramiona są wyposażone w wewnętrzną rurkę pozwalającą ukryć przewody instalacji elektrycznej , tym samym spełniają najwyższe normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego.

Wadą jest wysoka cena odlewów , ale wzorniczo oddaje bardzo dobrze barokowy styl co w połączeniu z resztą wystroju powinna połączyć wszystkie elementy w kościele Oprawa tu zaproponowana jest możliwa w dwóch wariantach wielkościowych o wymiarach - średnica 95cm H 76cm oraz średnica 125cm H 95cm . Przygotowałem wyceny w wersjach 8+4 żarówki i 10+5 żarówek. Pięknie wygląda w jasnej patynie uwypuklając bogactwo wzorów na odlewach. Można ją także dodatkowo przystroić ozdobami kryształowymi ,ale jest to na specjalne życzenie .

Arnold Gabriel