W Związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem, oraz wytycznymi KEP oraz dekretem ks. Arcybiskupa i decyzją Premiera podejmujemy następujące kroki mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa w naszym środowisku:

  1. Wierni otrzymują dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Prosimy, więc o pozostanie w domach.

  2. Zawieszamy wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

  3. Biuro parafialne będzie nieczynne do odwołania. Prosimy, aby kontaktować się z księżmi tylko w sprawie pogrzebów oraz wezwań do osób umierających z posługą sakramentalną.

  4. Dla osób, które zdecydują się na udział w Eucharystii zwiększymy liczbę Mszy Św., które będą odprawiane w następującym porządku:6.30;7.00; 8.00; 8.30; 9.30; 10.00; 11.15; 11.45; 12.30; 13.00; 18.30; 19.00 Celem jest to, aby jednocześnie w kościele przebywała jak najmniejsza liczba osób (maksymalnie 50).

Osoby starsze uczęszczające na Mszę o godzinie 11.15 prosimy o przychodzenie na godzinę 11.45. Rodziców z dziećmi natomiast na godzinę 11.15. Pozwoli nam to zachować większą odległość od siebie. Pamiętajmy w tej sytuacji w szczególności o osobach starszych, które mają słabszą odporność i bardziej narażone są na chorobę.

W związku ze zmianą godzin Mszy Świętych prosimy o sprawdzenie, o której godzinie zostanie odprawiona intencja zamówiona na dany dzień. Osoby zamawiające intencje mają zapewnione 2 miejsca w kościele na danej Mszy.

  1. Uczestnicząc w Liturgii - nie zanurzamy dłoni w wodzie poświęconej przy wejściu i wyjściu ze świątyni. Znak Pokoju przekazujemy sobie przez skinięcie głową - nie podając sobie rąk. Komunia Święta podczas Eucharystii będzie udzielana w następujący sposób: przed ołtarzem wierni przyjmują Komunię Świętą w sposób tradycyjny, do ust. Z lewej i prawej strony prezbiterium Komunia Święta będzie udzielana do ręki. Podchodzimy do niej z wyciągniętymi rękoma kładąc lewą dłoń na prawej. Otrzymując Komunię Świętą robimy krok w bok i przyjmujemy Ją prawą ręką do ust. Pozostając w zasięgu wzroku kapłana.

  2. Do odwołania zostają zawieszone sobotnie spotkania ministrantów i niedziele spotkania dla dzieci komunijnych. Nie odbędzie się także pielgrzymka na uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

  3. W tygodniu Msze Święte będą odprawiane zgodnie ze stałym porządkiem z ograniczeniem liczby uczestników do 50 osób.

  4. W dni powszednie będzie możliwość indywidualnego nawiedzenia wystawionego Najświętszego Sakramentu w godzinach od 8.30 do 18.30. Spowiedź przed każdą Mszą Świętą oraz dodatkowa od godziny 7.30 do 8.00.

  5. Prosimy o dostosowanie się do powyższych decyzji wierząc, że Pan Bóg prowadzi Wspólnotę Kościoła przez konkretnych ludzi. Kiedy ustanawia Piotra apostoła wypowiada słowa: „cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”(zob. Mt 16). Wierzymy, że wszystkie decyzje Biskupów podejmowane są z asystencją Ducha Świętego. Wiara i chęć utrzymywania jedności Kościoła prowadzi do tego, że w takich sytuacjach musimy dostosować się do decyzji przełożonych nawet, kiedy ich nie rozumiemy.