W Związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem, oraz wytycznymi KEP oraz dekretem ks. Arcybiskupa i decyzją Premiera podejmujemy następujące kroki mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa w naszym środowisku:

 1. Wierni otrzymują dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Prosimy, więc o pozostanie w domach.

 2. Zawieszamy wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

 3. Biuro parafialne będzie nieczynne do odwołania. Prosimy, aby kontaktować się z księżmi tylko w sprawie pogrzebów oraz wezwań do osób umierających z posługą sakramentalną.

 4. Dla osób, które zdecydują się na udział w Eucharystii będą one odprawiane w normalnym porządku: 6.30; 8.00; 9.30; 11.15; 12.30; 18.30;

 1. Uczestnicząc w Liturgii - nie zanurzamy dłoni w wodzie poświęconej przy wejściu i wyjściu ze świątyni. Znak Pokoju przekazujemy sobie przez skinięcie głową - nie podając sobie rąk. Komunia Święta podczas Eucharystii będzie udzielana w następujący sposób: przed ołtarzem wierni przyjmują Komunię Świętą w sposób tradycyjny, do ust. Z lewej i prawej strony prezbiterium Komunia Święta będzie udzielana do ręki. Podchodzimy do niej z wyciągniętymi rękoma kładąc lewą dłoń na prawej. Otrzymując Komunię Świętą robimy krok w bok i przyjmujemy Ją prawą ręką do ust. Pozostając w zasięgu wzroku kapłana.

 2. Do odwołania zostają zawieszone sobotnie spotkania ministrantów, poniedziałkowa sala gimnastyczna i niedziele spotkania dla dzieci komunijnych.

 3. W tygodniu Msze Święte będą odprawiane zgodnie ze stałym porządkiem z ograniczeniem liczby uczestników do 50 osób.

 4. Prosimy o dostosowanie się do powyższych decyzji wierząc, że Pan Bóg prowadzi Wspólnotę Kościoła przez konkretnych ludzi. Kiedy ustanawia Piotra apostoła wypowiada słowa: „cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”(zob. Mt 16). Wierzymy, że wszystkie decyzje Biskupów podejmowane są z asystencją Ducha Świętego. Wiara i chęć utrzymywania jedności Kościoła prowadzi do tego, że w takich sytuacjach musimy dostosować się do decyzji przełożonych nawet, kiedy ich nie rozumiemy.

 5. W środę przeżywamy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dzień ten jest Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zachęcamy aby w domach podejmować Dzieło Duchowej Adopcji.

 6. Środa jest także dniem urodzin ks. Proboszcza Tadeusza, pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 7. Rozpoczęliśmy malowanie prezbiterium, przez ustawione rusztowania i trwające prace nie będzie w tym tygodniu adoracji Najświętszego Sakramentu.